Olimpovci odlični u Kranju i Zadru

Datum: 24.11.2014

Plivačice i plivači Plivačkog kluba Olimp Terme Tuhelj nastupili su prošli vikend na dva međunarodna plivačka natjecanja. Najstariji su plivali u Kranju na jakom međunarodnom mitingu pod nazivom 31. Špelin i Vesnin memorijal, a mlađi na 6. Svetom Krševanu u Zadru.

Kranj već tradicionalno svake godine u studenome organizira memorijal u spomen na svoje vrhunske plivačice nastradale u prometu, a ovogodišnji je posebno značajan jer predstavlja zadnju provjeru plivačima pred Svjetsko prvenstvo na malim 25 metarskim bazenima u Kataru. Na dvodnevnom natjecanju, 22. i 23. studenoga sudjelovali su plivači koji pretendiraju za najviša odličja na Svjetskom prvenstvu iz 35 klubova domaćina Slovenije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Češke, Italije, Mađarske, Srbije i naravno Hrvatske pojačane i reprezentacijom Hrvatske. Prema propozicijama natjecanja u jutarnjem dijelu plivale su se kvalifikacije, a popodne A i B finalne utrke. Plivački klub Olimp Terme Tuhelj predvođen profesorom Ivicom Androićem nastupio je sa 5 natjecatelja. Plivali su Filip Husnjak, Karlo Iljaš, Tin Bogdanić, Jana Vranić i Marta Vidas. Osvojili su ukupno dva odličja, jedno srebrno i jedno brončano. U subotnjem dijelu natjecanja Jana Vranić dosegla je A finala u disciplinama 50 slobodno, 100 leptir i 800 slobodno. U otvorenoj kategoriji sa starijim plivačicama bila je 5. na 50 slobodno, 6. na 100 leptir i 9. na 800 slobodno. U B finalu plivao je i Karlo Iljaš na 200 slobodno te osvojio 6 mjesto. Filip Husnjak bio je 7. na 1500 slobodno. U nedjelju se Jana Vranić kvalificirala u A finale na 50 leptir i 100 slobodno, Karlo Iljaš u B finale na 100 i 400 slobodno. Jana Vranić bila je 2. na 50 leptir i 5. na 100 slobodno. Karlo Iljaš bio je 3. na 400 slobodno i 6. na 100 slobodno. Svi ostali plivači odlično su plivali.

Zadar je ovaj vikend bio domaćin drugoj postaji HPS mini Grand Prix Hrvatska plivačkog natjecanja za kadete i mlađe kadete organizirano po uzoru na sustav natjecanja plivačkih velesila. U čast grada Zadra i zaštitnika Svetog Krševana natjecanje je održano 22. i 23. studenoga na 25 metarskom zatvorenom bazenu Višnjik. Plivačice i plivači iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine natjecali su se u tri dobne kategorije. Najstarije djevojčice 2003. godište borile su se u A kategoriji, mlađe 2004. u B, i najmlađe 2005. godište bilo je rezervirano za C kategoriju. Kod plivača u A kategoriji bili su dječaci 2001. godište, u B 2002. godište i u C 2003 i 2004. U pratnji trenerice Maje Bešenić, magistre kineziologije plivali su; Nikola Iveković, Željko Filipović, Karlo Borovčak, Lovro Futivić, Vili Sivec, Lara Lončarić i Tesa Novak. Osvojili su ukupno 7 odličja, 4 zlatna i 3 srebrna, a Tesa Novak primila je pokal za najvredniji rezultat na natjecanju. Prvog dana osvajači medalja bili su; Tesa Novak zlato na 200 slobodno i srebro na 200 mješovito, Karlo Borovčak i Vili Sivec srebro na 200 leptir svaki u svojoj kategoriji, a nadomak medalji bila je i Lara Lončarić osvojivši 5. mjesto na 200 slobodno. Unutar prvih 10 plasmana bili su; Vili Sivec 6. na 100 slobodno, Lara Lončarić također 6. na 200 mješovito, Lovro Futivić 7. na 200 leđno, Nikola Iveković 8. na 100 slobodno i Željko Filipović 10. na 100 leđno. Drugog dana Tesa Novak pobijedila je u disciplinama 100 i 400 slobodno. U ukupnom zbiru osvojila je novih 13 bodova za plasman na HPS mini Grand Prix ljestvici. Vili Sivec pobijedio je u disciplini 800 slobodno. Nadomak medalje bio je i Karlo Borovčak osvojivši 4. mjesto na 800 slobodno kao i Nikola Iveković koji je na 200 slobodno bio 5. Lara Lončarić bila je 6. na 100 i 400 slobodno. U ukupnom zbiru za Grand Prix osvojila je 3 boda. Lovro Futivić bio je 7. na 800 slobodno, Vili Sivec 8. na 200 mješovito, a Željko Filipović 10. na 200 slobodno.

Na oba natjecanja u Sloveniji i Dalmaciji Olimpovci su osvojili 9 odličja i na dostojan način reprezentativno predstavili svoju županiju i njen slogan Bajka na dlanu isto kao što to čine i najstariji Mihael Vukić i Goran Koprivnjak na natjecanjima veleučilišta u Americi. Slijedeće plivačko natjecanje je već iduću subotu za najmanje na 25 metarskom bazenu u Sisku pod nazivom „Sisak mali“.