Jana Vranić obara državne rekorde nakon Sarajeva i u Zagrebu

Datum: 10.11.2014

Zagreb: Hrvatski akademski plivački klub Mladost iz Zagreba organizator je dvodnevnog međunarodnog plivačkog natjecanje 42. Miting Mladost, održanog 08. i 09. 11. 2014. godine na 25 metarskom bazenu ŠRC Mladost u Zagrebu. Svoje snage odmjerilo je 512 plivačica i plivača iz 52 kluba i reprezentativaca iz 11 zemalja,  Hrvatske, Austrije, Bosne i Hercegovine, Njemačke, Mađarske, Rusije, Ukraine,  Slovenije, Srbije i Škotske. Ovo prestižno natjecanje bodovalo se i za serijal natjecanja Grand Prix Hrvatska, sastavljen po uzoru na FINA Svjetski kup i s pravom nosi naziv jednog od najjačih plivačkih natjecanja u našoj zemlji. Na mitingu su sudjelovala i velika imena svjetskog i europskog plivanja kao leđašica Daryna Zevina, dugoprugaši Romanchuk Mikhailo i Sergey Frolov, Michael Jameisom osvajač srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu, prsaš Damir Dugonjič i delfinaš Dinko Jukić, te svi naši reprezentativci na čelu sa Sanjom Jovanović.  Profesor Ivica Androić na natjecanje je poveo plivače Filipa Husnjaka i Karla Iljaša te juniorsku reprezentativku Janu Vranić. Natjecatelji su bili podijeljeni u tri kategorije. Prva kategorija bila je najstarija, otvorenog tipa, druga juniorska za plivače u godištu 1997./98. i plivačice, 1999,/00. i treća mlađe juniorska kategorija za plivače 1999. i mlađe, te plivačice za 2001. i mlađe. Sve jutarnje discipline plivale su se kao kvalifikacije, a popodnevne kao finalne utrke. Već prvi dan natjecanja protekao je uspješno za Olimpovce.

U kvalifikacijama koje su započele u subotu 08. 11. 2014. godine u 09:00 sati, Jana Vranić kvalificirala se u finala na 50 i 200 slobodno. U popodnevnom finalu na 200 slobodno bila je najbrža Hrvatica i osvojila srebrno odličje iz starije Valerie Timchenko Oborila je mlađe juniorski rekord Hrvatske. U disciplini 50 slobodno 7 stotinki sekunde i malo sportske sreće nedostajalo je za postolje. Karlo Iljaš je kao mlađi junior osvojio 7. mjesto na 400 slobodno, a Filip Husnjak 16. mjesto u otvorenoj najstarijoj kategoriji. Drugog dana natjecanja Jana je oborila mlađe juniorki rekord Hrvatske na 100 slobodno. U popodnevnom finalu u juniorskoj konkurenciji pobijedila je na 50 leptir i bila druga na 400 slobodno.

U iznimno jakoj međunarodnoj konkurenciji plivačice i plivači PK Olimp Terme Tuhelj ostvarili su svoje trenutno najbolje rezultate.

Sezona plivanja u punom je tijeku. Već idući vikend na rasporedu je međunarodno natjecanje u Celju i prilika da se još jednom promovira naša županija i svima dobro poznati slogan Bajka na dlanu.

Novi mlađe juniorski rekord HR (Jana Vranić) na 100 slobodno:  57,91.

Novi mlađe juniorski rekord HR (Jana Vranić) na 200 slobodno: 2:03,88.

Stari mlađe juniorki rekord HR (Jana Vranić) iz Sarajeva (listopad 2014) na 200 slobodno bio je 2:05,02.

Novi mlađe juniorki rekord HR (Jana Vranič) iz Sarajeva (listopad 2014) na 400 slobodno: 4:21,67.